Soup:

Bowls s kuřecí masem

Chef's choice
Bowls s kuřecí masem

Kolik tekutin denně vypít? To je věčně diskutovaná otázka na internetu – někdo říká, že 2 litry, někdo jiný zase pije 5 litrů. Tak kolik tedy? A co děti?

pitny-rezim

Ani málo, ani hodně

Lidský organismus je tvořen z velké části z vody. Ta nám pomáhá udržovat řadu životně důležitých funkcí a pomáhá regulovat tělesnou teplotu, proto je důležité ji pravidelně doplňovat.

Víte třeba, kolik vyloučíte za 1 den litrů vody? 1,85–2,6 litrů! A v parných letních dnech tyto čísla ještě více rostou. Podle Ministerstva zdravotnictví České republiky bychom měli denně přijmout 2-2,5 litru vody. Část z toho získáme z potravy (polévky, zmrzliny, ovoce a zelenina…) a zbylých 1,6-2 litru nám zbývá vypít. Pokud vyskakují čísla na teploměrech čím dál víc nahoru, měl by se zvýšit i příjem tekutin – přeci jen musíme zpátky získat to, co jsme na sluníčku vypotili :-).

Všeho ale s mírou. Pijete-li několikanásobky doporučeného denního příjmu, zbytečně tím zatěžujete ledviny. Naopak pokud pijete méně, hrozí vám dehydratace.

voda-pitny-rezim

Co má vliv na doporučený pitný režim?

Nutno ještě říct, že zmíněné 2 litry jsou dány obecně. Každý člověk má však jiné potřeby, a proto i finální pitný režim může být odlišný od toho stanoveného. Například obézní lidé v porovnání s hubeňoury mají jiné nároky a vyloučí i odlišné množství vody. Chcete-li zjistit svůj individuální pitný režim, zeptej se odborníka – urologa, dietologa nebo nefrologa. Na základě vašeho zdravotního stavu, věku a pohlaví vám řekne, kolik byste měli denně vypít tekutin.

Nedoporučujeme se strikně řidit online kalkulačkami na internetu, obzvláště máte-li nějaké zdravotní problémy. Kalkulačky jsou příliš obecné a reálné číslo může být úplně někde jinde. Pitný režim také ovlivňuje věk, pohlaví, sportovní aktivita, práce a prostředí (vlhkost a suchost vzduchu).

Pitný režim u dětí

Ačkoliv se to nezdá, děti jsou náchylnější na ztrátu tekutin a musí se u nich dbát na dodržování pitného režimu. Kolik by toho tedy měly správně vypít?

  • Děti od 2 do 3 let – 1,3 litru 
  • Děti od 4 do 8 let – 1,6 litru 
  • Děti od 9 do 13 let – 1,9-2,1 litru
  • Děti nad 14 let jsou podle MZČR považovány za dospělé.

Pokud budete hledat při procházce místo na ochlazení, dveře našich cukráren jsou Vám otevřené. Nabízíme ovocné sorbety, krémové zmrzliny i osvěžující letní drinky - pravou citronádu a malinovku, mojito, ledové čaje i obyčejnou vodu, která je na doplnění pitného režimu stejně nejlepší :-).

ledový čaj limetka - aloeledový čaj malina - mátaledový čaj mango - jasmín

 

<< back to magazine

Keep the sweet life with us

Sweet e-mails Ollies

Would you like to know about news in Ollies from first hand?