Soup:

Bowls s kuřecí masem

Chef's choice
Bowls s kuřecí masem


Není vanilka jako vanilka. Na vlastní kůži se o tom můžete přesvědčit u nás v Ollies, kde Vám nabízíme dobroty z nejkvalitnější vanilky na světě – vanilky z Madagaskaru. Ale víte, jak taková rostlina vanilky vůbec vypadá a v čem je tak výjimečná? 

Pravá vanilka, v čem je tak odlišná?

Vanilka z Madagaskaru, pravá vanilka nebo také bourbonská vanilka je typická velmi intenzivní vůní, kterou si zamiluje každý vanilkový nadšenec. Ve vanilkové vůni lze cítit čokoláda, rum, rozinky a spousta dalších ingrediencí. Kromě intenzivní vůně vyniká také vysokým obsahem vlhkosti, která je v případě vanilky zárukou čerstvosti a kvality. 


Určitě Vás nepřekvapení, že vanilka není žádná světová novinka. Používali ji již Aztékové a Toltékové při přípravě placek a nápojů z kakaových bobů, na léčení a pro osvěžení a nakopnutí organismu. V současné době je pravá vanilka poměrně drahá, nahrazuje se často umělými náhražkami, které nejsou tak aromatické a chuťově lahodné. Nemusíte se však bát, u nás používáme tu pravou, přírodní vanilku J.

vanilla-flower-542019 1920

Pěstování vanilky

Vanilka pravá, vanilka plocholistá, vanilkovník plocholistý, vanilla planifolia… všechny tyto názvy označují vždy stejnou rostlinku, ze které se získává nám tak známé koření vanilka. I přesto, že je vanilka původem z Mexika, podařilo se ji rozšířit a pěstovat i v jiných zemích světa, a překvapivě je „nová vanilka“ mnohem aromatičtější a kvalitnější než ta původní. 

Pěstování vanilky a celý proces zpracovávání bývá velmi náročný. Jako zajímavost můžeme zmínit, že rostlina vanilky plodí od svého 3. roku a vydrží plodit až do úctyhodných 12 let (poté se produktivita rostliny snižuje).

vanilla-719063 1920
Vanilkový lusk

Vanilka jako afrodiziakum?

Vanilka se nejčastěji používá k přípravě a dochucování jídel a sladkých pokrmů. Vanilkové aroma a specifická chuť dodá každému receptu naprosto jiný směr. Nebylo to ale jen potravinářství, kde se vanilka používala. Své místo měla ale také v medicíně. Věřilo se, že snižuje horečku a zvyšuje libido. V současné době se však od používání vanilky v medicíně a lékařství upustilo.

Vanilka v Ollies

Pokud budete mít cestu kolem jedné z našich cukráren, můžete se zastavit a ochutnat pravou vanilku na vlastní kůži. V naší nabídce najdete hned několik dobrot s tímto lahodným přírodním dochucovadlem.

Višňová makronka - Ačkoliv se makronka tváří jako ryze višňová, nenechte se zmást. Uvnitř se nachází náplň z vanilky, bílé čokolády a višňového pyré.

Mandlový a borůvkový koláč – Oba tyto koláče mají jedno malé tajemství - křehký vanilkový korpus, šťavnaté ovoce a mandle. Mandlový koláč v sobě ukrývá meruňky a lahodný mandlový krém, zatímco borůvkový koláč má tvarohový krém a posypku z borůvek, mandlí a drobenky.
mandl kol celej web kolac boruvka


Panna cotta – Italský dezert připravujeme z vařené smetany, vanilky a ovoce či karamelu. Vanilkovou panna cottu u nás můžete ochutnat hned v několika variantách, a to například panna cotta malinováborůvková nebo karamelová.


web 1web 1web pnc kar1

Creme brulee – Vanilkové creme brulee si oblíbilo mnoho lidí a stále plno dalších tomuto dezertu přichází na chuť. Creme brulee je tvořeno jemným vanilkovým krémem a příjemnou karamelizovanou křupavou krustou. Vyzkoušejte, určitě si pochutnáte.

Bianco Nero dort – Pokud máte rádi spojení tvarohu, oříšků, čokolády a vanilky, je tento dort přesně pro Vás. Bianco Nero dort má čokoládový brownies korpus a jeho skvělou výhodou je, že neobsahuje žádný lepek.

Přijďte si k nám zahřešit a vyzkoušet vanilkové dezerty a dortíky pečené s láskou a pečlivostí. Naše sladkosti čekají jen na Vás!

<< back to articles archive

Keep the sweet life with us

Sweet e-mails Ollies

Would you like to know about news in Ollies from first hand?