Polévka:

Bowls s kuřecí masem

Tip šéfkuchaře:
Bowls s kuřecí masem

Alergie na mléko a intolerance laktózy nepatří mezi dvakrát příjemné poruchy a onemocnění. I přesto se však dá zkoušet nové chutě a vychutnávat si lahodná jídla. Pokud jednou z těchto nemocí trpíte, neberte ji jako omezení, ale jako příležitost. Příležitost zkoušet nové věci, chutě, jídla a recepty. Existují přece spousty jídel bez mléka, které můžete zkoušet a dokonce si je i sami připravovat.

Co je to bezlaktózová dieta a kdy ji držet?

Bezlaktózová dieta je typ diety, při které se vynechává mléčná bílkovina neboli laktóza. A kde se tato bílkovina nachází? Lidé se domnívají, že pouze v kravském mléce, ale není to tak úplně pravda. Laktóza je i v dalších živočišných mlécích, jako je ovčí nebo kozí.

Mléčná bílkovina se nachází nejčastěji v mléčných produktech – mléko, jogurt, tvaroh apod. Najít ji ale můžeme také ve zmrzlině, pečivu, v mléčné čokoládě a v dalších sladkostech. Nejvíce laktózy obsahují překvapivě produkty odtučněné, odstředěné. Znatelně méně mléčné bílkoviny se nachází například v tvrdých sýrech s delší dobou zrání a v jogurtech.


Krávy na pastvě

Nepleťte si alergii a intoleranci

Bezlaktózovou dietu drží lidé s alergií na bílkovinu kravského mléka a lidé s intolerancí laktózy. Oba tyto termíny jsou dva podobné, avšak stále odlišné problémy.

Alergie na bílkovinu kravského mléka je druh alergie, kterým trpí zejména kojenci. Ačkoliv většinou do tří let vymizí, u některých jedinců může přetrvat až do dospělosti. Mezi hlavní příznaky patří trávicí potíže (průjem, zvracení), ale také kožní problémy (kopřivka, ekzém), alergie a astma. V případě alergie je nutná striktní dieta, tzn. vysadit vše s obsahem laktózy.

Sklenice mléka

Lidé s laktózovou intolerancí nedokážou vstřebávat mléčný cukr. Tím, že jej lidé neumí strávit, kvasí a dochází k přebytečné produkci plynů. Postižení tak trpí bolestí břicha, nadýmáním a průjmy. Intolerance je individuální záležitostí, a proto není nutná striktní dieta. Někteří lidé jsou schopni bez problémů malé množství laktózy pozřít.

Jak si užívat jídlo bez mléka?

Pokud se nechcete vzdát svých oblíbených sýrů, vůbec to nevadí. Klasický sýr můžete nahradit veganským sýrem, živočišné mléko rostlinným nebo speciálním mlékem bez laktózy. Můžete si tak v naprostém klidu upéct dort nebo buchtu bez mléka, ukuchtit pizzu, dát těstoviny sypané sýrem nebo připravit palačinky bez mléka. Možná budete překvapeni, ale ve většině receptů být mléčné produkty vůbec nemusí. Zkoušeli jste už banánové palačinky nebo nepečený koláč? Vyzkoušejte, určitě si pochutnáte. Na internetu existují desítky receptů bez mléka, stačí si jen vybrat a pustit se do kuchtění.

Recepty bez mléka
 

Sladký čokoládový dort bez mléka

Každý rok se lidé s alergií na bílkovinu kravského mléka a intolerancí laktózy střetávají s malým problémem: Kde koupit narozeninový dort bez mléka a mléčných výrobků? Vyvstávají pak otázky: Mám jej koupit? Nebo si ho raději upéct? A jaký bezlaktózový dort zvolit, aby byl jiný, než ten předchozí? 

Můžete vyzkoušet velmi oblíbené raw dorty, které jsou bez laktózy a vegan. Pokud ale toužíte po větší klasice s čokoládou a nadýchaným korpusem, který se rozplývá na jazyku, můžete vyzkoušet náš čokoládový dort s malinami. Korpus naší Čokomaliny se připravuje ze sojového mléka a do krému používáme sojovou smetanu. Sladké maliny jsou položeny v želé. Dokonalá kombinace, nemyslíte?

Čokoládový dort bez laktózy

Zmrzlina bez mléka

Další malý zádrhel, se kterým se lidé na bezlaktózové dietě setkávají je zmrzlina. Ale není všem dnům konec. I zmrzliny bez laktózy existují! Budete-li mít cestu kolem naší cukrárny, zastavte se ochutnat naše ovocné zmrzliny. Sorbety obsahují pouze stopové prvky mléka, jsou tedy vhodné pro všechny s mírnou intolerancí laktózy.

Zmrzlina bez laktózy

Přijďte nás navštívit, posedět u kávy a čokoládového dortu nebo vyzkoušejte naše zmrzliny. Rádi Vás přivítáme!

<< zpět na archív článků

Mějte sladký život s námi

Sladké e-maily Ollies

Sladké e-maily Ollies, to je spousta radosti pro každého mlsálka. Navíc soutěže, slevy, novinky a sezóní nabídka.